Získejte 7% slevu po registraci. Doprava nad 2 500 Kč ZDARMA. (neplatí pro trubky delší jak 1 m a PE trubky v návinu).

Jak se zbavit plísně v koupelně?

Vyzrajte na plísně nejen v koupelně

Koupelna – místo, kde každý den začínáme a končíme své rituály čistoty a relaxace. Avšak tato místnost, která je neustále vystavena vlhkosti, teplé vodě a nedostatečnému větrání, je také ideálním prostředím pro nevítané hosty – plísně. Tato nepříjemná a často i nebezpečná houbová infekce může způsobovat nejen estetické problémy, ale i zdravotní komplikace, což představuje skrytou hrozbu pro všechny domácnosti.

V tomto článku se podrobně zaměříme na příčiny vzniku plísní v koupelnách, prozkoumáme, jaké faktory přispívají k jejich šíření, a nabídneme účinné metody, jak této nepříjemnosti předcházet a jak se jí zbavit, pokud už se u vás doma objevila. Naučíte se s námi, jak udržet vaši koupelnu zdravou a bez plísní.

Proč vznikají plísně v koupelně?

Plísně v koupelně jsou častým problémem mnoha domácností, který může mít nejen negativní dopady na estetiku a strukturu domova, ale především na zdraví jeho obyvatel. Plísně jsou mikroskopické houby, které se ve vhodném prostředí množí formou spor. K vytvoření ideálních podmínek pro jejich růst dochází velmi často právě v koupelnách, a to z několika důvodů.

Prvním a zásadním faktorem je vlhkost. Koupelny jsou místem, kde se pravidelně používá teplá voda – ať už při sprchování, koupání nebo mytí rukou. Teplo a voda v kombinaci s nedostatečným větráním vytváří vysokou vlhkost vzduchu, což je pro plísně ideální. Spory plísní jsou všudypřítomné ve vzduchu, ale ke klíčení dochází až v přítomnosti dostatečné vlhkosti.

vlhkost-koupelna

Druhým důležitým faktorem je teplota. Plísně se obvykle nejlépe daří v teplém prostředí, a koupelny, kde se často teplota pohybuje mezi 20 a 30 stupni Celsia, jsou pro jejich růst jako stvořené.

Třetím faktorem je nedostatečné větrání. Mnoho koupelen trpí nedostatkem efektivního větrání, což umožňuje vlhkosti setrvávat ve vzduchu delší dobu, což napomáhá vzniku a růstu plísní. Toto je obzvláště problém v moderních, dobře izolovaných domech, kde je přirozená výměna vzduchu minimalizována ve snaze udržet energetickou efektivitu.

Čtvrtým aspektem je typ materiálů použitých v koupelně. Některé materiály, jako jsou například některé druhy dřeva, guma nebo silikon, mohou podporovat růst plísní, pokud jsou vystaveny vlhkosti. Povrchy, které jsou porézní, mohou absorbovat vlhkost a stát se základnou pro růst plísní.

Kromě těchto hlavních faktorů mohou k růstu plísní přispět i další aspekty, jako je nedostatečné čištění, které může za ponechání organických materiálů, jako jsou mýdlové zbytky a další nečistoty, což může plísním poskytnout potřebné živiny pro růst.

Vzhledem k výše uvedeným faktorům je důležité, aby byly koupelny navrženy s ohledem na snížení vlhkosti a efektivní odvětrání. Kvalitní ventilace, pravidelné čištění a použití materiálů odolných proti vlhkosti může výrazně snížit riziko vzniku plísní.

Důvody vzniku plísní ve zkratce

 • Vlhkost

Vlhkost je nejvýznamnější faktor vzniku plísní v koupelně. Při každém sprchování, koupání nebo používání horké vody se zvyšuje obsah vodní páry ve vzduchu. Tato pára se kondenzuje na chladnějších površích, jako jsou zdi, zrcadla a okna, čímž vytváří ideální podmínky pro růst plísní. Plísně potřebují ke svému růstu vlhkost, a proto jsou koupelny, kde se vlhkost dlouhodobě udržuje, velmi náchylné k jejich šíření.

 • Teplota

Teplota v koupelně často dosahuje optimálních hodnot pro růst plísní, které se daří v teplém prostředí. Obvyklé teploty v koupelnách se pohybují mezi 20 až 30 °C, což spolu s vysokou vlhkostí vytváří ideální prostředí pro růst plísní. Teplé prostředí zároveň podporuje rychlejší vypařování vody, což zvyšuje relativní vlhkost vzduchu.

 • Nedostatečné větrání

Větrání je klíčové pro odvod vlhkého vzduchu ven z koupelny. Nedostatečné nebo neefektivní větrací systémy způsobují, že vlhkost zůstává v koupelně déle, což podporuje růst plísní. Mnoho koupelen, zejména v moderních bytech nebo domech, má nedostatečné přirozené větrání a spoléhá na mechanické odvětrávání, které nemusí být vždy dostatečně účinné.

 • Absorpční materiály

        Některé materiály používané v koupelnách, jako jsou dřevo, tapety nebo některé typy malby a spárovací hmoty, mohou snadno absorbovat vlhkost. Tato absorpce nejen že zpomaluje odpařování, ale také vytváří přímo na povrchu materiálu vlhké prostředí, které plísně potřebují k růstu.

 • Nedostatečné čištění

Koupelna je často místem, kde se hromadí organické zbytky jako mýdla, šampony a další kosmetické produkty. Tyto zbytky mohou plísním poskytnout potřebné živiny. Pokud se tyto zbytky pravidelně neodstraňují, vytváří se na površích biofilm, který je pro plísně velmi přívětivý.

 • Stavební chyby

Někdy mohou plísně v koupelně vznikat i kvůli stavebním chybám, jako jsou netěsnosti v oblasti vodních armatur, špatně izolované vodovodní trubky nebo chyby v hydroizolaci, které umožňují pronikání vlhkosti do konstrukčních prvků.

plisne-materiály

Jak předcházet vzniku plísní?

Pro efektivní předcházení vzniku plísní v koupelně je důležité cílit na faktory, které jejich růst podporují. Zde je několik praktických tipů, jak zamezit tvorbě plísní.

Zlepšení ventilace

 • Instalujte kvalitní větrací systém, jako je ventilátor, který automaticky odvádí vlhký vzduch ven z koupelny.
 • Pravidelně větrejte koupelnu otevřením oken a dveří, pokud je to možné, aby se snížila vlhkost a zlepšil průtok vzduchu.

Použití odvlhčovače

 • V případě extrémně vlhkých koupelen nebo v oblastech s vysokou přirozenou vlhkostí použijte odvlhčovač, který pomáhá udržet vlhkost na optimální úrovni (ideálně mezi 30 a 50 procenty).

Správné vytápění

 • Udržujte stabilní a adekvátní teplotu v koupelně, aby se minimalizovala kondenzace. Teplo pomáhá vlhkosti vypařovat se rychleji.

Voděodolné materiály

 • Používejte voděodolné materiály pro povrchy a spáry v koupelně, jako jsou keramické dlaždice, kámen, nerezová ocel a speciálně upravené dřevo nebo voděodolné malby.

Pravidelné čištění

 • Důkladně a pravidelně čistěte všechny povrchy v koupelně, aby se odstranily organické zbytky a mýdlové filmy, které mohou plísním poskytnout živiny.
 • Používejte čisticí prostředky určené k odstranění plísní a zabránění jejich růstu.

Správná údržba těsnění

 • Zkontrolujte a v případě potřeby vyměňte těsnění kolem van, sprch a umyvadel, aby se předešlo zadržování vlhkosti na spojích.

Opravy netěsností

 • Pravidelně kontrolujte všechny vodovodní přípojky, trubky a armatury v koupelně na přítomnost netěsností a urychleně je opravte, aby se předešlo únikům vody.

Optimalizace skladování věcí v koupelně

 • Ujistěte se, že veškeré předměty ve vaší koupelně, jako jsou ručníky a toaletní potřeby, jsou uskladněny tak, aby nepřekážely cirkulaci vzduchu a nezadržovaly vlhkost.

koupelna-skladování

Toto jsou základní kroky, které pomohou minimalizovat riziko vzniku plísní ve vaší koupelně, čímž zajistíte, že bude prostor zdravější a vizuálně příjemnější.

Jak se plísně v koupelně zbavit?

Pokud se v koupelně již objevila plíseň, je důležité rychle a efektivně zasáhnout, aby se zabránilo dalšímu šíření a potenciálním zdravotním rizikům. Zde je komplexní průvodce, jak se zbavit plísní v koupelně, včetně klasických postupů i lidových rad.

Klasické postupy odstranění plísně

 1. Použití komerčních čisticích prostředků

Na trhu je široká nabídka produktů určených přímo na odstranění plísní. Tyto produkty často obsahují chlór nebo peroxid vodíku, které jsou účinné proti plísním. Důležité je dodržovat návod k použití, protože některé z těchto chemikálií mohou být agresivní a nebezpečné při nesprávné manipulaci. Po aplikaci nechejte čistící prostředek působit po dobu specifikovanou výrobcem, obvykle 10 až 15 minut, a poté důkladně opláchněte.

 1. Mechanické odstranění plísní

Pro menší napadení plísní může být účinné použití kartáče s tvrdými štětinami. Před aplikací jakéhokoli čistícího prostředku je dobré plíseň co nejvíce mechanicky odstranit. Při čištění používejte ochranné rukavice a respirátor, aby nedošlo k inhalaci spor.

 1. Využití páry

Čističky páry mohou být efektivním nástrojem pro odstranění plísní, neboť vysoká teplota páry zabíjí plísně a usnadňuje odstranění plísňových skvrn. Pára také proniká do štěrbin, kde by mohly být plísně skryté.

Domácí přípravky a babské rady

 1. Bílý ocet

Bílý ocet je vynikající přírodní čisticí prostředek s antibakteriálními a antifungálními vlastnostmi. Ocet aplikujte na postižené místo a nechte působit alespoň hodinu. Po uplynutí této doby plíseň setřete a místo důkladně opláchněte vodou. Pro lepší účinek můžete postup opakovat.

 1. Soda bikarbona

Soda bikarbona funguje jako mírné abrazivo a také jako přírodní desinfekční prostředek. Vytvořte pastu z vody a sody bikarbony a aplikujte na plíseň. Nechejte působit, poté kartáčem odstraňte plíseň a opláchněte.

 1. Hydrogen peroxid

Hydrogen peroxid (peroxid vodíku) je další účinný prostředek proti plísním. Aplikujte 3% roztok peroxidu vodíku přímo na postižené místo a nechte působit přibližně 10 minut. Poté plíseň odstraňte a místo omyjte vodou.

 1. Esenciální oleje

Některé esenciální oleje, jako je olej z čajovníku, levandule nebo eukalyptus, mají přírodní antifungální vlastnosti. Přidejte několik kapek oleje do vody a roztok aplikujte na plíseň. Nejenže pomůže odstranit plíseň, ale zanechá koupelnu příjemně provoněnou.

 1. Alkohol

Isopropylalkohol může být použit pro dezinfekci a čištění plísní. Aplikujte ho přímo na plíseň a nechte působit několik minut, poté setřete a opláchněte.

Prevence a udržení koupelny bez plísní

Pravidelné čištění: Udržujte koupelnu čistou a pravidelně čistěte všechny povrchy, abyste minimalizovali růst plísní.

Udržujte suchost: Po každém sprchování nebo koupeli otřete zbytky vody ze stěn, podlah a armatur, což pomůže snížit vlhkost.

Opravujte netěsnosti: Zkontrolujte a opravte případné netěsnosti u sprch, vodovodních baterií a hadic, aby nedošlo k akumulaci vlhkosti.

Optimalizujte ventilaci: Ujistěte se, že vaše koupelna je dobře větraná, což pomůže odvádět přebytečnou vlhkost.

Nanotechnologické nátěry: Na trhu jsou dostupné speciální nátěry s nanotechnologií, které zabraňují usazování plísní tím, že na povrchu vytvářejí antimikrobiální ochrannou vrstvu. Tyto nátěry jsou vhodné pro oblasti často vystavené vodě a vlhkosti.

UV-C světlo: Použití UV-C světla pro dezinfekci koupelen je další efektivní způsob, jak zabránit růstu plísní. UV-C světlo ničí DNA plísní a brání jejich rozmnožování. Tento typ světla se musí používat s opatrností, protože může být škodlivý pro kůži a oči.

Zbavení se plísní v koupelně může vyžadovat pravidelné úsilí, zejména ve vlhkých nebo špatně větraných prostorách. Důsledné dodržování těchto metod a preventivních kroků vám pomůže udržet vaši koupelnu čistou, zdravou a bez plísní.

Jak nám škodí plísně?

Plísně v koupelně mohou způsobovat škody nejen na vybavení a stavebních materiálech, ale především mohou mít vážný dopad na lidské zdraví. Zde jsou hlavní důvody, proč by se vzniku plísní mělo předcházet a proč by se měly okamžitě odstraňovat, jakmile jsou zpozorovány.

1. Škody na vybavení a stavebních materiálech

Poškození povrchů – Plísně mohou napadat různé materiály v koupelně, včetně malby, spár, silikonových tmelů a dokonce i některých typů dřeva a plastů. Jejich přítomnost může vést k trvalému poškození těchto povrchů, což způsobuje estetické nedostatky jako jsou skvrny a deformace.

Koroze – Některé druhy plísní mohou vylučovat kyseliny, které způsobují korozi kovů a jiných materiálů. To může vést k poškození kovových prvků, jako jsou kohoutky, sprchové hlavice a další koupelnové armatury.

Snížení životnosti materiálů – Dlouhodobá expozice plísním může výrazně snížit životnost materiálů používaných v koupelnách, což může vést k dřívější potřebě rekonstrukce nebo výměny poškozených částí.

2. Dopad na lidské zdraví

Alergické reakce – Plísně jsou běžnými alergeny, které mohou způsobovat různé alergické reakce u citlivých jedinců. Tyto reakce mohou zahrnovat kýchání, svědění očí, rýmu, astmatické příznaky a další respirační potíže.

Respirační problémy – Inhalace plísně může vést k vážnějším respiračním problémům, jako jsou chronický kašel, záněty průdušek a zhoršení stávajících stavů, jako je astma a chronická obstrukční plicní nemoc (COPD).

Imunotoxické účinky – Některé druhy plísní vytvářejí mykotoxiny, které mohou být toxické po inhalaci nebo při kontaktu s pokožkou. Tyto toxiny mohou způsobovat širokou škálu zdravotních problémů, od neurologických poruch až po imunitní dysfunkce.

Dermatologické problémy – Kontakt s plísněmi může způsobit také kožní problémy, jako jsou vyrážky, ekzémy a jiné podráždění kůže, které mohou vyžadovat lékařské ošetření.

3. Psychologický dopad

Stres a úzkost - Život v prostředí s výskytem plísní může zvyšovat úroveň stresu a úzkosti, zvláště pokud se lidé obávají o své zdraví nebo zdraví své rodiny. Dlouhodobé vystavení takovému prostředí může mít negativní dopad na celkovou kvalitu života.

Vzhledem k těmto rizikům je důležité nejen rychle reagovat na výskyt plísní, ale také pravidelně provádět preventivní opatření, aby se minimalizovala jejich přítomnost a růst v koupelně. Tím se zajistí nejen estetický a strukturální stav koupelny, ale především zdraví a pohoda jejích uživatelů.