Získejte 7% slevu po registraci. Doprava nad 2 500 Kč ZDARMA. (neplatí pro trubky delší jak 1 m a PE trubky v návinu).

Jak na vodní kámen?

Co je vodní kámen a proč vzniká?

Vodní kámen je usazenina, která se tvoří v důsledku vysokého obsahu minerálů, zejména vápníku a hořčíku, v tvrdé vodě. Když se taková voda zahřeje nebo odpaří, minerály se uvolňují a tvoří bílý nebo šedý povlak vodního kamene, který můžeme vidět například na dřezu, v rychlovarné konvici, na sprchových hlavicích nebo na stěnách a dveřích sprchových koutů.

Vodní kámen se nejčastěji tvoří tam, kde pravidelně dochází k zahřívání vody, jako jsou bojlery, pračky, myčky, konvice a kávovary. Kromě toho, že je vodní kámen nevzhledný, může také snižovat účinnost těchto zařízení tím, že blokuje trysky, zpomaluje průtok vody U elektrických spotřebičů pak zvyšuje spotřebu energie, protože zařízení musí pracovat déle, aby dosáhla stejného výkonu. V neposlední řadě – vodní kámen – snižuje životnost jak spotřebičů, tak materiálů, na kterých je usazený.

Odstranění vodního kamene lze provádět různými způsoby. Jednou z nejběžnějších metod je použití komerčních odstraňovačů vodního kamene, které jsou k dostání v obchodech. Tyto produkty obvykle obsahují kyseliny, které rozpouštějí minerální usazeniny. Alternativně můžete použít domácí prostředky, jako je bílý ocet nebo citronová šťáva, které mají podobný účinek. Je dobré takový ocet nebo citronovou šťávu aplikovat na postižená místa, nechat působit a poté důkladně opláchnout.

Abychom vodní kámen předcházeli, můžeme používat filtr na vodu nebo změkčovač vody, který snižuje množství minerálů ve vodě. Tím se nejen zabraňuje tvorbě vodního kamene, ale také prodlužuje životnost domácích spotřebičů.

Vodní kámen se netýká jen spotřebičů, ale také tvarovek a trubek, kdy u menších průměrů může dojít až k ucpání.

Příčiny vzniku vodního kamene

Vodní kámen vzniká především kvůli přítomnosti minerálů vápníku a hořčíku ve vodě, které jsou součástí toho, co obvykle nazýváme "tvrdou vodou". Tady je podrobnější pohled na hlavní příčiny vzniku vodního kamene.

 1. Tvrdost vody: Jak už bylo zmíněno, klíčovým faktorem je tvrdost vody, která je definována množstvím rozpuštěných minerálů, jako jsou vápník a hořčík. Čím více těchto minerálů voda obsahuje, tím je pravděpodobnější vznik vodního kamene.

 2. Zahřívání vody: Když se tvrdá voda zahřívá, rozpustnost minerálů ve vodě klesá, což znamená, že se minerály začnou uvolňovat a tvořit krystalické struktury na površích, jako jsou vnitřní části ohřívačů vody, roury a další zařízení. To je důvod, proč se vodní kámen často tvoří v kotlech, ohřívačích vody a kávovarech.

 3. Odpařování vody: Další běžnou příčinou je odpařování vody, které zanechává minerály za sebou. To můžete vidět na kohoutcích, umyvadlech nebo sprchových závěsech, kde po kapkách zbydou malé bílé skvrny nebo vrstvy.

 4. Chemická reakce: Při reakci minerálů s určitými látkami ve vodě, jako je například kyslík, může dojít k chemickým změnám, které dále napomáhají tvorbě vodního kamene.

Tyto příčiny jsou poměrně běžné v mnoha domácnostech, a proto je důležité pravidelně kontrolovat a udržovat domácí zařízení a instalace, aby se předešlo nadměrné akumulaci vodního kamene, která by mohla vést k jejich poškození nebo snížení efektivity.

vodni-kamen

Jak odstranit vodní kámen?

Odstranění vodního kamene chemickou cestou zahrnuje použití různých druhů čisticích prostředků a roztoků, které účinně rozpouštějí minerální usazeniny. Tady je několik běžně používaných metod.

 1. Komerční odstraňovače vodního kamene: Na trhu je dostupná řada produktů speciálně navržených pro odstranění vodního kamene. Tyto produkty obvykle obsahují silné kyseliny, jako je kyselina citronová, kyselina octová nebo dokonce silnější kyseliny, které efektivně rozpouštějí minerální usazeniny. Je důležité přesně dodržovat návod na použití těchto produktů, aby nedošlo k poškození ošetřovaných povrchů.

 2. Domácí prostředky:
  • Bílý ocet: Jednou z nejpopulárnějších a nejjednodušších metod je použití bílého octa. Ocet je mírně kyselý, což mu umožňuje rozpustit vodní kámen. Ocet můžete aplikovat přímo na postižené oblasti nebo ho smíchat s vodou v poměru 1:1 a použít roztok k namáčení nebo k ošetření postižených oblastí.
  • Citronová šťáva: Citronová šťáva funguje podobně jako ocet díky svému kyselému pH. Může být použita přímo nebo ve směsi s vodou a je zvláště účinná na malé oblasti, jako jsou kohoutky nebo sprchové hlavice.

 3. Průmyslové chemikálie:
  • Kyselina chlorovodíková (solná kyselina): Pro velmi odolné usazeniny vodního kamene, které nelze odstranit měkčími metodami, někdy profesionálové používají kyselinu chlorovodíkovou. Tato metoda vyžaduje zvláštní opatrnost, protože kyselina chlorovodíková je velmi agresivní a může být nebezpečná. Je důležité, aby s touto chemikálií manipulovali pouze vyškolení profesionálové s odpovídajícími ochrannými prostředky.

Při používání jakýchkoliv chemických látek na odstranění vodního kamene je důležité zajistit dobrou ventilaci v místnosti a používat ochranné rukavice a brýle, aby se předešlo poškození kůže nebo očí. Po aplikaci čistícího prostředku je také klíčové důkladně opláchnout ošetřené plochy čistou vodou, aby se odstranily zbytky chemikálií.

Jak odstranit vodní kámen přírodně?

Odstranění vodního kamene přírodní cestou je ekologicky šetrný způsob, jak se zbavit minerálních usazenin bez použití silných chemických látek. Zde jsou některé účinné přírodní metody a jejich recepty.

 1. Bílý ocet
  • Použití: Ocet je výborný na odstranění vodního kamene z kohoutků, sprchových hlavic, a dalších povrchů. Jednoduše namočte postiženou oblast octem, nechte působit asi 30 minut a poté opláchněte čistou vodou.

  • Recept na sprej: Smíchejte v poměru 1:1 bílý ocet a vodu a nalijte do rozprašovače. Sprej je ideální pro pravidelné čištění koupelnových a kuchyňských povrchů.

 2. Citronová šťáva
  • Použití: Citronová šťáva funguje podobně jako ocet díky své kyselosti. Aplikujte citronovou šťávu přímo na vodní kámen, nechte působit několik minut, a pak důkladně opláchněte.

  • Recept na čisticí pastu: Smíchejte citronovou šťávu s jedlou sodou, aby vznikla pasta. Tato pasta je vhodná pro odstranění vodního kamene na menších plochách, jako jsou kohoutky nebo spoje mezi kachličkami.

 3. Jedlá soda
  • Použití: Jedlá soda je mírně abrazivní a může být použita k odstranění vodního kamene při kombinaci s vodou nebo octem.

  • Recept na abrazivní pastu: Smíchejte jedlou sodu s malým množstvím vody, aby vznikla hustá pasta. Aplikujte tuto pastu na postižené oblasti, jemně otřete, a pak opláchněte.

 4. Kombinace octa a jedlé sody
  • Použití: Tato kombinace je velmi účinná na silnější usazeniny. Soda reaguje s octem a vytváří pěnivou reakci, která pomáhá rozrušit vodní kámen.

  • Recept na bublající roztok: Nasypte jedlou sodu přímo na postižené místo, poté přelijte bílým octem a nechte působit 15 minut, před opláchnutím.

 5. Kyselina octová v silnější koncentraci
  • Použití: Pro odolnější vodní kámen můžete použít kyselinu octovou v koncentrovanější formě, kterou je možné koupit v lékárně nebo chemických obchodech. Používejte s opatrností a vždy v dobře větraných prostorách.

Při používání přírodních metod je důležité mít na paměti, že mohou vyžadovat opakovanou aplikaci pro dosažení nejlepších výsledků, zvláště na velmi silné usazeniny vodního kamene. Tyto metody jsou bezpečné pro většinu domácích povrchů, ale vždy je dobré nejdříve otestovat na malé, méně viditelné oblasti.

vodni-kamen-hlavni

Jak odstranit vodní kámen z vodovodní baterie?

Odstranění vodního kamene z vodovodní baterie vyžaduje pečlivý přístup, aby se nepoškodila povrchová úprava. Zde je několik osvědčených kroků, jak na to:

 1. Identifikace a demontáž: Nejprve identifikujte, které části baterie jsou postiženy vodním kamenem. Často se jedná o perlátor na konci kohoutku, který lze obvykle jednoduše odšroubovat. Odstraněním perlátoru můžete lépe odstranit vodní kámen, který se uvnitř nahromadil.

 2. Použití přírodních čisticích prostředků: K odstranění vodního kamene je vhodné použít přírodní čistící prostředky, jako je bílý ocet nebo citronová šťáva. Tyto látky jsou efektivní díky své kyselosti, která pomáhá rozpouštět minerální usazeniny. Namočte postižené části do nádoby s octem nebo citronovou šťávou a nechte působit několik hodin.

 3. Čištění a kartáčování: Po namočení použijte měkký kartáč nebo starý zubní kartáček k odstranění uvolněného vodního kamene. Dbejte na to, abyste používali neabrazivní nástroje, které nezanechají škrábance na povrchu baterie.

 4. Oplachování a kontrola: Po důkladném vyčištění všech částí baterie je důležité je dobře opláchnout čistou vodou. Ujistěte se, že jste odstranili všechny zbytky čisticích prostředků i vodního kamene.

 5. Opětovná montáž a testování: Po očištění a opláchnutí postižených částí je důležité je správně a pečlivě zpět namontovat. Po opětovné montáži otestujte funkčnost baterie, abyste se ujistili, že vše pracuje správně a bez úniků.
 6. Prevence: Aby se zabránilo rychlému nahromadění vodního kamene v budoucnu, může být užitečné pravidelně aplikovat preventivní čištění, například jednou za měsíc. Tím udržíte baterii v dobrém stavu a prodloužíte její životnost.


Tento přístup k čištění vodovodní baterie nejenže zajišťuje její dlouhodobou funkčnost, ale také pomáhá udržet její estetický vzhled bez použití silných chemikálií.

Jak odstranit vodní kámen z rychlovarné konvice?

Prakticky každý ji máme doma. A ruku na srdce – také vás trápí nánosy vodního kamene v konvici? Kdo má tvrdou vodu, mohl by vyprávět.

Odstranění vodního kamene z rychlovarné konvice je důležitý krok k udržení její efektivní funkce a prodloužení její životnosti. Postupujte podle následujících kroků:

 1. Vyprázdnění konvice: Nejprve vyprázdněte konvici od veškeré vody. To je důležité, protože chcete začít s čistým a suchým povrchem.

 2. Použití přírodních čisticích prostředků: K odstranění vodního kamene v konvici můžete použít bílý ocet nebo citronovou šťávu, které jsou přírodními kyselinami schopnými rozpustit vápenaté usazeniny. Naplňte konvici směsí z poloviny vody a poloviny octa nebo citronové šťávy. Pokud je usazenina silnější, můžete zvýšit množství octa nebo citronové šťávy.

 3. Zahřívání roztoku: Zapněte konvici a nechte roztok přejít k bodu varu. Po dosažení varu vypněte konvici a nechte roztok působit přibližně 15 až 30 minut. Teplo pomůže kyselině lépe rozpustit vodní kámen.

 4. Vyčištění a vypláchnutí: Po působení roztoku vylijte směs z konvice a důkladně ji vyčistěte měkkým kartáčem nebo houbou, pokud je to potřeba, k odstranění zbývajících usazenin. Poté konvici několikrát vypláchněte čistou vodou, aby se odstranily všechny zbytky octa nebo citronové šťávy.

 5. Finální oplach a test: Po vyčištění konvici naplňte čistou vodou, přiveďte k varu a znovu vylijte, což zajistí odstranění jakýchkoli zbytků čisticího roztoku. Opakujte tento proces až dvakrát, aby byla konvice zcela čistá a bez pachů.

 6. Preventivní opatření: Aby se předešlo častému nahromadění vodního kamene, je dobré po každém použití konvici vyprázdnit a nechat oschnout. Dále můžete pravidelně, třeba jednou měsíčně, provádět preventivní čištění, což pomůže udržet konvici v dobrém stavu.

Tento jednoduchý a šetrný způsob čištění zajistí, že vaše rychlovarná konvice bude nadále efektivně fungovat a bude produkovat čistou a bezpečnou vodu pro vaše nápoje.

vodni-kamen-konvice

Jak odstranit vodní kámen z pračky?

Pokud máte pračku, nezapomeňte na to, že s ohledem na častý styk s vodou – může vodní kámen natropit řadu nepříjemností. A ohrozit její životnost.

Odstranění vodního kamene z pračky je důležité nejen pro její efektivní fungování, ale také pro prodloužení životnosti a prevenci poruch. Zde je návod, jak na to.

 1. Vyberte vhodný čisticí prostředek: K odstranění vodního kamene z pračky můžete použít buď komerční odstraňovače vodního kamene určené speciálně pro pračky, nebo přírodní čistící prostředky jako je bílý ocet nebo citronová šťáva. Tyto přírodní prostředky jsou šetrné k životnímu prostředí a jsou účinné při odstraňování vápenatých usazenin.

 2. Příprava pračky: Nejprve ujistěte se, že pračka je prázdná bez jakéhokoli prádla. To zajistí, že čisticí prostředky mohou efektivně působit na všechny části pračky.

 3. Aplikace čisticího prostředku: Pokud používáte bílý ocet, nalijte asi dva až tři litry octa přímo do bubnu pračky. Citronovou šťávu můžete použít obdobně. Při použití komerčních odstraňovačů vodního kamene postupujte dle návodu na obalu produktu.

 4. Spuštění pračky: Nastavte pračku na nejvyšší teplotu a nejdéle trvající program. Teplo a délka programu pomáhají čisticímu prostředku lépe rozpustit a odstranit vodní kámen. Ujistěte se, že pračka pracuje bez přerušení.

 5. Důkladné vypláchnutí: Po dokončení cyklu nechte pračku běžet ještě jeden prázdný cyklus pouze s vodou, aby se odstranily všechny zbytky čisticích prostředků. Tento krok je klíčový pro odstranění octa, citronové šťávy nebo chemikálií, které by mohly zanechat zápach nebo ovlivnit další praní.

 6. Čištění těsnění a zásuvek na detergent: Po vypláchnutí cyklů nezapomeňte ručně vyčistit těsnění dveří a zásuvku na detergent. Tyto oblasti mohou také obsahovat usazeniny vodního kamene a zbytky detergentu, které lze odstranit vlhkým hadříkem nebo měkkým kartáčkem.

 7. Preventivní opatření: Pro minimalizaci budoucího nahromadění vodního kamene používejte měkčící prostředky vody, pokud je to možné, a pravidelně, ideálně jednou za tři až šest měsíců, provádějte čištění pračky.

Pravidelným čištěním a údržbou pračky zajišťujete, že zařízení bude fungovat efektivně a bez zbytečných poruch způsobených vodním kamenem. Tento přístup také pomáhá šetřit energii a zlepšuje kvalitu praní.

vodni-kamen-pracka

Jak předcházet vzniku vodního kamene?

Vodní kámen je běžným problémem v mnoha domácnostech, zvláště tam, kde je tvrdá voda bohatá na minerály jako vápník a hořčík.

Usazuje se na povrchu spotřebičů, vodovodních armatur a potrubí, což může vést k jejich poškození, snížení účinnosti a estetickým problémům. Prevence vzniku vodního kamene je klíčová pro dlouhodobé zachování domácích spotřebičů a snížení nákladů na jejich údržbu.

Zde jsou některé účinné způsoby, jak předcházet vzniku vodního kamene:

 1. Použití změkčovačů vody: Instalace změkčovače vody v domácnosti je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak předcházet vzniku vodního kamene. Změkčovače vody pracují na principu iontové výměny, která nahrazuje minerály způsobující tvrdost vody (vápník a hořčík) sodíkem nebo draslíkem.

 2. Používání filtrů: Filtry na vodu, ať už pro celý dům nebo umístění přímo na kohoutku, mohou pomoci odstranit minerály z vody dříve, než projdou vašimi spotřebiči a vodovodními armaturami. To může výrazně snížit riziko vzniku vodního kamene.

 3. Pravidelné vyplachování a čištění: Udržování spotřebičů a vodovodních zařízení čistými a pravidelně vyplachovanými může předcházet akumulaci minerálních usazenin. Toto zahrnuje pravidelné čištění praček, myček, konvic a kohoutků.

 4. Správné dávkování detergentů a čistících prostředků: Přebytečné množství mýdla a detergentu může urychlit vznik vodního kamene. Používejte správné množství čistících prostředků podle specifikací výrobce a tvrdosti vody ve vaší oblasti.

 5. Tepelná regulace vody: Vysoké teploty mohou podporovat rychlejší vypadávání minerálních usazenin. Udržujte teplotu ohřívané vody na rozumné úrovni, aby se minimalizovalo riziko vzniku vodního kamene.

Přijetím těchto preventivních opatření můžete výrazně snížit riziko a četnost vzniku vodního kamene ve vaší domácnosti. Tím udržíte své spotřebiče v dobrém stavu a prodloužíte jejich životnost, zároveň ušetříte za opravy a náklady na energie.